ZAKRES STOSOWANIA
- Zaprawa uszczelniająca stosowana do ochrony podziemnych części budowli przed wilgocią z podłoża i wodą powierzchniową działającą na powierzchnię pod ciśnieniem pozytywnym oraz negatywnym do 1 atmosfery.
- Zaprawa wygładzająca i uszczelniająca stosowana w budownictwie starym i nowym, w obszarze gruntu, cokołów, zewnętrznych i wewnętrznych ścian piwnic, szybów, wanien, garaży, ścian szczelinowych, murów ochronnych.
- Izolacja wodochronna zbiorników, w tym zbiorników na wodę pitną, wykonanych z betonu lub murowanych oraz wodochronne zabezpieczenie kanałów prefabrykowanych na wodę i ścieki.
- Warstwa uszczelniająca i wyrównująca pod powłoki bitumiczne.
Przykłady zastosowania
Wodochronne i przeciwwilgociowe zabezpieczanie:
- zbiorników na wodę, również pitną,
- zewnętrznych i wewnętrznych ścian piwnic,
- obszarów zawilgoconych,
- cokołów,
- szybów wind,
- przejść podziemnych,
- fundamentów,
- kanałów nawadniających.
WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE
Planiseal 88 to jednoskładnikowa sucha mieszanka cementu, wyselekcjonowanych kruszyw oraz specjalnych żywic syntetycznych, wytwarzana zgodnie z formułą opracowaną w laboratoriach badawczych MAPEI. Planiseal 88 po zmieszaniu z wodą posiada następujące cechy:
- łatwa w przygotowaniu i aplikacji dzięki płynnej konsystencji,
- doskonała przyczepność do podłoża,
- wysoka wytrzymałość mechaniczna (C25)
- odporna na pozytywne parcie wody oraz na negatywne do 1 atmosfery,
- możliwość nakładania pędzlem, pacą lub natryskiem w celu uzyskania całkowitej izolacji wodoszczelnej, nawet przy występowaniu niewielkiego ciśnienia ujemnego.
Po utwardzeniu produkt jest mrozoodporny i paroprzepuszczalny.
ZALECENIA
- Nie należy stosować Planiseal 88 do wykonywania warstwy zapobiegającej kondensacji pary wodnej wewnątrz pomieszczeń (należy zastosować tynki renowacyjne, poprawić wentylację lub zapewnić odpowiednią izolację).
- Nie stosować na tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, powłokach malarskich, sklejce, płytach wiórowych i azbesto-cementowych.
- Nie należy mieszać Planiseal 88z cementem, dodatkami ani kruszywem.
- Nie stosować na odkształcalnych lub niestabilnych podłożach.
- W żadnym wypadku Planiseal 88 nie powinien być nakładany na powierzchnie z zastoinami wody.
- Nie mieszać z większą ilością wody niż jest to zalecane.
WYTYCZNE STOSOWANIA
Przygotowanie podłoża
Powierzchnia przeznaczona do uszczelnienia powinna być nośna i całkowicie czysta. Należy usunąć pokruszone i luźno związane części, pył, mleczko cementowe, preparaty antyadhezyjne, powłoki lakiernicze i malarskie – metodą szczotkowania, piaskowania lub przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem. Jeśli woda przecieka przez konstrukcję betonową, należy zamknąć wyciek przy użyciu zaprawy Lamposilex. Zaprawy naprawcze i wyrównawcze powinny być dobrze związane z podłożem. Należy zamknąć występujące w podłożu pęknięcia, a zniszczone fragmenty naprawić produktami z linii Mapegrout, np. Mapegrout 430 lub Planitop 400. Powierzchnię nasączyć wodą. Odczekać, aż nadmiar wody odparuje. Jeśli zachodzi konieczność przyspieszenia tego procesu, użyć gąbki lub sprężonego powietrza.
Przygotowanie zaprawy
Do odpowiedniego pojemnika należy wlać 5,25 ÷5,75 litra wody, następnie powoli dodawać Planiseal 88 stale mieszając wolnoobrotowym mieszadłem mechanicznym. Mieszać dokładnie przez kilka minut, aż do uzyskania jednorodnej masy (bez grudek), zwracając uwagę, aby na ścianach i spodzie pojemnika nie pozostał niewymieszany proszek. Odstawić zaprawę na 10 minut, a następnie ponownie wymieszać i przystąpić do aplikacji.
Nakładanie zaprawy
Planiseal 88 można nanosić pędzlem, pacą lub metodą natryskową. Przy aplikacji pędzlem wymagane jest nałożenie 2-3 warstw produktu. Przed nakładaniem kolejnej warstwy należy się upewnić, że poprzednia warstwa jest wystarczająco sucha (zwykle po 5-6 godzinach w zależności od temperatury i chłonności podłoża). Aby uzyskać najlepszą przyczepność między warstwami, przerwa w aplikacji nie powinna przekraczać 24 godzin.
DANE TECHNICZNE
- Konsystencja: proszek
- Kolor mieszanki: szary
- Ilość wody zarobowej: 21÷23% (5,25÷5,75 na każdy worek 25 kg)
- Konsystencja mieszanki: płynna – łatwa do nakładania pacą, szpachlą lub wałkiem
- Gęstość objętościowa mieszanki: 1,8 kg/dm3
- Temperatura aplikacji: od +5°C do +35°C
- Temperatura użytkowania: od -30°C do +90°C
- Czas stosowania mieszanki: do 60 minut
- Aplikacja kolejnej warstwy: po 5-6 godzinach (w zależności od temperatury i chłonności podłoża), ale nie później niż po 24 godzinach
- Dopuszczenie do użytkowania: po 7 dniach
- Przechowywanie: 12 miesięcy
- Opakowanie: 25kg